Άρης – Λαύριο 81-70: «Ανάσανε», με μεγάλο Μποχωρίδη! (vid)

Βαθιά ανάσα! Ο Άρης, με ένα αρχηγικό Λευτέρη Μποχωρίδη (20π., 6/10διπ., 8ριμπ., 2ασ.) «ξέσπασε» στο Λαύριο (81-70) για να πάρει τη 3η νίκη του σε 12 παιχνίδια στη Basket League. Εξαιρετική ατμόσφαιρα από 5.000 οπαδούς του «Αυτοκράτορα» που «έσπρωξαν» την ομάδα τους στη νίκη. Κλειδί για τον Άρη, η σπουδαία απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα...

Κλειδί για τον Άρη, η σπουδαία απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι «κίτρινοι» έτρεξαν επιμέρους 26-12, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +24, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στα τελευταία λεπτά.

Μάλιστα με τρίποντο του Κεν Μπράουν η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμη και στο +24 (67-43), 9 λεπτά πριν τον φινάλε του ματς.

Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Καμπερίδη χαλάρωσαν, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα 13-0 (10π. από τον Γουότσον), πλησιάζοντας στο 67-56. Η εξέλιξη αυτή φαίνεται να άγχωσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν πολύ άστοχοι, έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο.

Άρης – Λαύριο 81-70: «Ανάσανε», με μεγάλο Μποχωρίδη!

Το αποτέλεσμα ήταν το Λαύριο να ολοκληρώσει ένα απίστευτο επιμέρους 3-19 μέσα σε ένα 4λεπτο για να πλησιάσει στους 8 (70-62) στα 4λεπτά πριν το φινάλε!

Τότε όμως ήταν η σειρά του Άρη να αντιδράσει και το έκανε με εμφατικό τρόπο. Τρίποντα από Μόρις και Μιλόσεβιτς, καλάθι από τον Ντραγκίσεβιτς, κι ένα ακόμη τρίποντο από τον Μπράουν. 78-66 στο 38’ με τον Άρη να σφραγίζει μια υπερπολίτιμη νίκη.

Πλην του Μποχωρίδη, για τους νικητές ξεχώρισαν και οι Μιλόσεβιτς, Μόρις, Ντραγκίσεβιτς και Μπράουν. Αυτή τη φορά ο Άρης έδειξε χαρακτήρα, έβγαλε ωραίες συνεργασίες και λειτούργησε πολύ καλύτερα στο σύνολο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια του.

Στο 6-6 πλέον η ομάδα της Αθήνας που γνώρισε την 4η εκτός έδρας ήττα της. Να σημειώσουμε οτι με 9:26 για το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Χρήστος Σερέλης.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70

Άρης (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 20 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φλιώνης 3 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 3 (1/5 τρίποντα), Ντραγκίτσεβιτς 11 (7 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 8 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (3), Σιδηροηλίας, Σλαφτσάκης, Μόριθς 11 (1)

Λαύριο (Σερέλης): Όλμαν 12 (0/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μουράτος 12 (5 ασίστ), Κουζέλογλου 6, Ντάιμ 11 (6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 11, Γουάτσον 8 (2), Λεγκίκας 3 (1), Ντέιβις, Γερομιχαλός 2, Άουτλο (0/4 σουτ)